A szürke, téli kertet hangulatossá tehetjük télen virágzó növényekkel, amelyek szint és életet visznek a szinte élettelen kertbe. Ilyen növények látványától a hangulatunk is jobbá válik. Télen virágzó kerti növények, amelyek feldobják a kert téli szürke hangulatát:
Téli jázmin
A téli jázmin egy korán virágzó díszcserje. Sárga virágai már decemberben üde színfoltot ad az alvó kertnek
Alak: Szétterülő ágú, csüngő alakú, sűrű ágrendszerű cserje, mely vesszői könnyen meggyökeresednek. Összetett, apró levelei sötétzöldek.
Virág: Virágai aranysárgák, illatosak, amelyek télen, akár hóban nyílnak és áprilisig virágoznak az ágak teljes hosszán.
Virágzási idő: A téli jázmin enyhébb telek esetén január közepétől, áprilisig tart. Az időszak közben fellépő fagy esetén elfagyott virágok helyett új virágokat fejleszt.
Talajigény: Laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag, talaj ideális számára.
Fényigény: Fényigényű növény, kisé árnyékosabb helyeket is elviseli.
Vízigény: Közepes vízigényű növény, a rendszeres öntözés hatására intenzívebben nő.
Gondozása: Virágait az előző évi vesszőkön hozza, így metszését az elvirágzást követő időszakban végezzük el. Ha nem szeretnénk, hogy nagy teret hódítson, akkor a talajra leérő ágait csípjük vissza vagy nyírjuk meg sövénynyíróval, így nem gyökeresednek meg. Pergolára, támrendszerre futtatva, akár 1,5-2 méteres magasságot is elérhet.
Szaporítás: Dugványozással, bujtással. tőosztással. Az erőteljes növekedés miatt évente csak egyszer, ősszel szórjunk ki hosszú hatástartamú, szerves tápanyagot a téli jázmin köré.
Fekete hunyor, karácsonyi rózsa
A hunyor téli virágzásával hangulatosabbá teszi a téli kopár kertet. A hunyor gondozása egyszerű és évről évre újra és újra virágzik.
Alak: Bokrosodó, erős gyöktörzsű évelő növény, kb. 20-30 cm magas. Nevét fekete gyöktörzséről kapta.
Virág: Nagyón jól tűri a hideget, ezért már decemberben is hozhat virágokat. Virágai kinyílva fehérek, amelyek idővel rózsaszínűvé színeződik.
Virágzási idő: A fekete hunyor enyhébb telek esetén már januártól virágozhat. A virágzás áprilisig is eltarthat.
Levél: A levelek tenyeresen összetettek, mélyen szeldeltek, mélyzöldek vagy világoszöld színűek.
Fényigény: Félárnyékban telepszik meg legjobban, ahol jól érzi magát és gyorsan szaporodik, bokrosodik.
Talajigény: Toleráns, de lazaszerkezetű jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag, talajban jobban fejlődik.
Vízigény: Közepes vízigényű növény, a rendszeres öntözés hatására intenzívebben nő.
Gondozása: Virágzás után az elnyílt virágokat távolítsuk el. Rendszeresen, tavasszal és ősszel szórjunk a hunyor köré szerves, hosszú hatástartamú szerves tápanyagot.
Szaporítás: Tőosztással
Árvácska
Az ősszel ültetett árvácska átvészeli a fagyokat és a tavaszi enyhülés hatására újra virágzik
Alak: Gyors növekedésű, dekoratív színekben pompázó kistermetű, 10-25 cm magas, népszerű balkon vagy kerti növény.
Virág: Többféle színű. Az árvácska enyhébb teleken is virágozhat.
Virágzási idő: Enyhébb telek esetén egész télen át, április végéig.
Fényigény: Az árvácska egy félárnyékos, enyhén napos helyen rendkívül jól érzi magát, amit rengeteg színes virággal hálál meg.
Talajigény: Laza, tápanyagokban gazdag és vízáteresztő talajt kedveli.
Vízigény: Az árvácska strapabíró, kevés gondozást igénylő növény. Ennek ellenére a túlöntözést nehezen viseli el, ugyanis a gyökerei elrohadhatnak, illetve a levelein kialakulhat a levélfoltosság, amely egy gombabetegség. Öntözésre legjobb a lágy víz
Gondozása: Kevés gondozást igényel, részben, ezért kedvelt. A hosszantartó virágzás érdekében, távolítsuk el az elhervadt növényi részeket és az elnyílt virágokat. Tavasszal és ősszel szórjunk ki hosszantartó szerves tápanyagot az árvácska köré.
Szaporítás: Magvetéssel.
Hanga vagy alpesi erika
Az Alpesi hanga vagy erika egy 20-30 cm magas, örökzöld évelő törpecserje, amely téli virágzásával hangulatot ad a kertnek.
Alak: A Hanga vagy alpesi erika alacsony termetű, örökzöld törpecserje. Az erika párnát alkot, ideális körülmények között kúszni is képes.
Levél: Hosszúkás, apró.
Virág: A vékony ágacskái barna színűek, amelyeken a virágok sorakoznak. A virágok színe piros, rózsaszín és fehér árnyalatúak. A virágzás már télen elkezdődik, amely áprilisig is letarthat.
Virágzási idő: A hanga vagy erika, ősztől, tavaszig virágzik.
Fényigény: Az alpesi erika fényigényes növény, azonban időszakosan árnyékos helyeket is elviseli.
Talajigény: Toleráns, enyhén semleges, enyhén lúgos talajokban is szépen fejlődik. Az erősen kötött, agyagos talaj nem kedvező számára. Ha a kert talaja erősen agyagos, kötött, akkor lazítsuk a talajt érett komposzt, perlit vagy tőzeg hozzáadásával.
Vízigény: A rendszeres öntözés a telepítés évében kiemelkedően fontos, csakúgy, mint bármely növénynek. A rá következő évtől rendszeres mérsékelten öntözzük.
Gondozása: Elvirágzás után nyírjuk meg. Rendszeresen, tavasszal és ősszel szórjunk ki a növény köré hosszúhatástartamú szerves tápanyagot.
Szaporítás: Tőosztással.
Japán Dérbabér
Japán dérbabér vagy japán díszbabér árnyéktűrő örökzöld cserje, amely fényes, élénk zöld leveleivel egész évben a kert vagy a balkon dísze lehet. A dérbabér, sűrű ágrendszerű, kerekded formájú kompakt örökzöld cserje. Gondozása egyszerű, skarlátpiros vagy kárminvörös bogyói késő ősztől, egész télen át díszítenek.
Alak: Lomblevelű, sűrű ágrendszerű, kerekded formájú örökzöld törpecserje, levelei, fényesek, 10-12 cm hosszúak, illatosak. Egy kifejlett növény magassága 1-1,5 m-t is elérheti.
Virág: Eleinte rózsaszínűek, kinyílva fehérek kis tömött bugákat alkotnak. A virágok kb. 8 cm-esek felálló fürtben nyílnak. A virágok bogyókká alakulnak, amelyek ősztől egész télen át díszítenek.
A legjobban elterjedt fajta a (Skimmia japonica Rubella) nem hoz termést, ezt a gyönyörű virágáért tartják.
Virágzási idő: A japán dérbabér április és május között virágzik. Télen a fejlődő virágai adnak díszt.
Fényigény: Árnyékos, félárnyékos.
Talajigény: Savanyú, laza, szervesanyag tartalmú.
Vízigény: A nedves, nem túl vizes talajt szereti.
Gondozása: Rendszeresen, tavasszal és ősszel adjunk neki szerves, hosszúhatástartamú tápanyagot. Az elöregedett, esetleg megsérül ágakat távolítsuk el.
Szaporítás: Tőosztással, dugványozással.
Hóvirág
A hóvirág a télvirágzás, végének közkedvelt hírnöke. A hóvirág a vékonyabb hótakarót áttörve képes hidegben is virágozni. A hóvirág a remény és vidámságot szimbolizálja, hiszen a természet megújulását jelenti.
Alak: Vékony, kecses megjelenésű fehér virágú növény, magassága: 20-25 cm.
Virág: Fehér színű, bájos megjelenésű, bókoló, csüngő.
Virágzási idő: A hóvirág január vége és április között virágzik
Fényigény: Lombfakadás előtt virágzik, a gyér téli fény elég neki.
Talajigény: A laza, humuszos talajt szereti a legjobban.
Vízigény: A téli csapadék elég neki. Szárazabb telek esetén időnként öntözést igényel a fejlődési időszakban.
Gondozása: Egyszerű, elvirágzás után a leveleket hagyni kell elszáradni, majd eltávolítani őket. Komposzt vagy tápanyag kiszórása ősszel.
Szaporítás: Elvirágzás után a kifejlett, megérett magokból vagy tőosztással, hagymák elválasztása az anyatőről.
Téltemető
Az élénksárga virágú téltemető, csakúgy, mint a hóvirág a hótakaró alól is felbukkan. A neve méltóképpen utal a tél végére. A téltemető élénk sárga színével melegséget, életet ad a tél után megújuló kertnek.
Alak: Apró termetű, gumós, kehelyet alkotó, sárga, virágú lágyszárú évelő. A sárga virágot gallérszerűen veszi körbe, keskeny hasogatott murvalevelei. A téltemető magassága 8-12 cm magas, virága 3-4 cm átmérőjű.
Virág: Sárga színű. 3-4 cm átmérőjű kehely formájú, gallérszerű murvalevéllel.
Virágzási idő: A téltemető február és május között virágzik.
Fényigény: Alacsony fényigényű, kisebb árnyékot is elviseli.
Talajigény: Laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű tápanyagban gazdag talajt szereti. a kötött talajokat a talajba kevert szerves anyagokkal tudjuk lazítani.
Vízigény: A téli csapadék elegendő neki. Szárazabb tél esetén időnként öntözést igényel a fejlődési időszakban.
Gondozása: Egyszerű, elvirágzás után várjuk meg, amíg a levelek és a szárak elszáradnak, ezután távolítsuk el őket. Ősszel szórjunk ki hosszú hatástartamú szerves tápanyagot, amely a megfelelő fejlődéséhez szükséges.
Szaporítás: Hagymával, tőosztással vagy természetes úton, -elvirágzás után magot fejleszt- lehet.
Varázsmogyoró
A tél végi, szürkés kertben pompás látványt nyújt a varázsmogyoró élénksárga virágai. A varázsmogyoró virágzása már télen elkezdődik.
Alak: Laza, felefelé törő ágrendszerű lombhullató, 3-4 méter magasságú cserje vagy kisebb fa.
Virág: Fürtökben nyílnak a csupasz ágakon, szírmai hosszúak, sárga színűek, pókszerű képződmény. A virág bódító illatű.
Virágzási idő: A varázsmogyoró novembertől, márciusig folyamatosan virágzik.
Termény: Egy kétrekeszes kapszula tok, amely egy magot tartalmaz. Felnyitáskor egy különös pukkanó hang kíséretében
Fényigény: Napos helyet szereti, kisebb árnyékot is eltűr.
Talajigény: Laza, jó víz elvezetésű talajokat szereti.
Vízigény: Jól tűri a szárazságot. Öntözés hatására gyorsabban fejlődik.
Gondozása: Tetszőleges a habitusának megfelelő formára alakítható. A felesleges hajtásokat távolítsuk el. Ősszel szórjunk ki hosszú hatástartamú szerves tápanyagot, amely a megfelelő fejlődéséhez szükséges.
Szaporítás: Magról vagy fás dugvánnyal.
Illatos tündérfa
Az illatos tündérfa vagy tündércserje egy bokros alakú lombhullató cserje, amely lombfakadás előtt, még télen hozza csésze alakú, csüngő virágait. Virágzáskor levágott ággal a házat illatosítható.
Alak: Közepes termetű, 3-4 magasságot is elérő, terebélyes lombhullató, illatos cserje vagy fa. Fényes levelei mélyzöldek, hosszúkásak, lándzsa alakúak. Törzse vízraktározó képességűvé vált. Érdekessége: száraz forró, nyarak után gazdagon virágzik, hűvös nyarak után csak mérsékelten.
Virág: Télen, már januárban virágzik, különlegessége, hogy virágai már messziről vaníliaillatot árasztanak. A virágok mérete 2-3 cm, viaszos, sokszirmú, csésze alakú.
Virágzási idő: Az illatos tündérfa január és március között virágzik.
Fényigény: Nagy fényigényű növény, a tűző naptól óvni kell.
Talajigény: Laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag talajt kedveli. A könnyen melegedő talajok is ideálisak számára. A meszes talajt különösen szereti.
Vízigény: Közepes vízigényű növény az illatos tündérfa. A rendszeres öntözést kifejezetten meghálálja.
Gondozása: A virágok a kétéves ágakon fejlődnek még télen, lombfakadás előtt. Ha a cserje túlságosan elsűrűsödött ritkítsuk az ágakat virágzás után. Az elöregedett, felkopaszodott ágakat fiatalítsuk távolítsuk el, hogy helyettük új hajtásokat növesszen. Ősszel szórjunk ki hosszú hatástartamú szerves tápanyagot, amely a megfelelő fejlődéséhez szükséges.
Szaporítás: Nyáron, fás dugvánnyal. A magról nevelt példányok sokára, 10-12 év múlva lesznek virágzás képesek.